Plemniki z probówki
Naukowcy stworzyli w laboratorium komórki, które dają początek męskiemu nasieniu i kobiecym jajeczkom
Czy poczęcie dziecka bez seksu jest możliwe? Dzięki stosowanej od ponad 30 lat technice pozaustrojowego zapłodnienia wiadomo, że tak. Wciąż jednak niezbędni są do tego kobieta i mężczyzna. A ściślej, komórka jajowa i plemnik. Czy może się to kiedyś zmienić? Odpowiedź również brzmi twierdząco. Do tej możliwości przybliżyły świat badania, których wyniki ukazały się w najnowszym „Nature”. Dają one także nadzieję na rozwikłanie kwestii przyczyn niepłodności.
Naukowcy z amerykańskiego Stanford University School of Medicine stworzyli ludzkie komórki prekursorowe dla plemników i jajeczek. To właśnie z nich rozwijają się dojrzałe gamety niezbędne do poczęcia dziecka. Udało się to z pomocą embrionalnych komórek macierzystych pobranych od zarodków powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia. W przeciwieństwie do poprzednich tego typu badań efekty pracy uczonych okazały się na tyle dobre, że mogły powstać z nich plemniki. Tym samym stało się możliwe to, o czym naukowcy mogli do tej pory tylko marzyć: obserwowanie rozwoju ludzkich gamet w laboratorium.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta