Nowy pracodawca nie zawsze przejmuje obowiązki płatnika
Czy przejęcie pracowników zawsze oznacza też przejęcie obowiązków dotychczasowego pracodawcy jako płatnika PIT od ich wynagrodzeń? To zależy, na jakiej podstawie odbyło się owo przejęcie
Przepisy prawa handlowego i prawa pracy określają, kiedy dochodzi do przejścia praw i obowiązków pracodawcy (sukcesji) na inną spółkę. Może to nastąpić w wyniku:
- sukcesji generalnej lub
- ograniczonej jedynie do stosunków pracy.
Dwa rodzaje sukcesji
Do sukcesji generalnej dochodzi przy takich przekształceniach spółek (pracodawców), przy których spółka przekształcona (w wyniku połączenia, podziału lub zmiany formy prawnej) wstępuje w miejsce (prawa i obowiązki) spółki przekształcanej (art. 494, 531 i 535 kodeksu spółek handlowych).
Z sukcesją ograniczoną do prawa pracy mamy do czynienia przy zbyciu zakładu pracy w rozumieniu przedmiotowym (jako majątku i miejsca, tworzących strukturę, w której pracownik faktycznie świadczy pracę). Zgodnie z art. 231 § 1 kodeksu pracy (dalej k.p.) „w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy”.
Choć w obu wypadkach powstają podobne skutki na gruncie prawa pracy, różnią się one – moim zdaniem – gdy chodzi o sukcesję obowiązków pracodawcy jako płatnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta