Składki ubezpieczeniowe lepiej uiszczać prawidłowo
Jeżeli przedsiębiorca dokona omyłkowej wpłaty i Zakład Ubezpieczeń jej nie zidentyfikuje, będzie to oznaczało jej brak. Chyba że płatnikowi uda się udowodnić, iż z obowiązku się wywiązał, a błąd nie leży po jego stronie
Płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, nie później niż:
- do dziesiątego dnia następnego miesiąca – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie;
- do piątego dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych;
- do 15. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników.
Tak wynika z art. 47 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.; ustawa o sus).
Składki opłaca się na wskazane przez Zakład rachunki bankowe odrębnymi wpłatami, w podziale na: ubezpieczenia społeczne; ubezpieczenie zdrowotne; Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Gdy są nieprawidłowości
Natomiast ustawa o sus nie reguluje kwestii związanych z problematyką błędów i pomyłek, które mogą się przecież zdarzyć wpłacającemu przy dokonywaniu opłaty. Te zagadnienia zostały natomiast ujęte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta