Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawód: mediator

29 października 2009 | Prawo | Tomasz Pietryga
Mediacja pozostaje od lat martwą instytucją. Przełom miał nastąpić  w 2005 r., po zmianach w k.p.c. Sędziowie szybko zaczęli jednak unikać mediacji, bo okazało się, że średnio na 100 spraw ugodą kończy się kilka.
źródło: Rzeczpospolita
Mediacja pozostaje od lat martwą instytucją. Przełom miał nastąpić w 2005 r., po zmianach w k.p.c. Sędziowie szybko zaczęli jednak unikać mediacji, bo okazało się, że średnio na 100 spraw ugodą kończy się kilka.

Powstanie nowa grupa zawodowa. Prawnicy zostaną wyłączeni z mediacji, a ugody mają częściej zastępować wyroki sądowe

Z mediacją jest źle. Z sal sądowych trafia do niej promil rozpatrywanych spraw. Nie ufają jej nie tylko strony, ale nawet sędziowie. Czy wkrótce się to zmieni?

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który trafił do konsultacji społecznych, ma spowodować ożywienie mediacji.

Brakuje standardów

Obecnie postępowanie mediacyjne może być prowadzone w sprawach nieletnich, karnych i cywilnych. Regulacje nie są jednolite. Różnorodny jest nawet status mediatora czy jego wynagrodzenie. Projekt określa jednakowe standardy. Wprowadza też podział na mediatorów zawodowych i społecznych. Wyłącza z tej pierwszej grupy przedstawicieli zawodów prawniczych:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8460

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament