Nieuczciwym praktykom dłużników można przeciwdziałać
Przedsiębiorca ma możliwość zakwestionowania skuteczności krzywdzącej go umowy dłużnika z osobą trzecią
Z pomocą przychodzą mu przepisy kodeksu cywilnego dotyczące skargi pauliańskiej. Jej celem jest ochrona wierzycieli przed skutkami działań dłużnika, które zmierzają do uniemożliwienia zaspokojenia roszczeń. Pokrzywdzony wierzyciel może – w drodze powództwa – żądać uznania czynności prawnej dokonanej przez dłużnika za bezskuteczną w stosunku do niego.
Trzeba jednak pamiętać, że przesłanką umożliwiającą skorzystanie ze skargi pauliańskiej jest świadomość dłużnika, że działa z pokrzywdzeniem prowadzącego działalność gospodarczą przedsiębiorcy.
Trzeba iść do sądu
Aby skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje skarga pauliańska, konieczne jest odwiedzenie sądu. Wszystko załatwimy w drodze procesu. Powództwo kierujemy nie przeciwko naszemu dłużnikowi, ale przeciwko osobie trzeciej, która wskutek czynności prawnej dłużnika nabyła prawo lub zwolniona została z obowiązku.
Pamiętajmy, że uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie pięciu lat od daty tej czynności. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy dowiedzieliśmy się o czynności czy też o jej krzywdzącym charakterze. Termin pięcioletni liczony jest od dnia dokonania czynności (a więc od dnia, w którym dana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta