Warto zadbać o poprawną dokumentację cen transferowych
Od 2001 r. podatnicy PIT i CIT mają obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla transakcji zawieranych z powiązanymi kontrahentami. Ma to na celu ograniczenie zaniżania podstawy opodatkowania przez stosowanie nierynkowych cen
Władze skarbowe mają prawo analizować, czy ceny w transakcjach zawieranych między firmami powiązanymi mają charakter rynkowy (wykorzystując do tego narzędzia, jakie udostępnia art. 11 ustawy o CIT). W praktyce organy podatkowe rozpoczynają tę analizę od żądania od podatników dokumentacji cen transferowych sporządzonej zgodnie z art. 9a ustawy o CIT, która wykorzystywana jest jako podstawowe źródło informacji o transakcji zawartej przez podatnika z firmą powiązaną.
Wyjaśnienie przesłanek transakcji
Dla przedsiębiorców dokumentacja cen transferowych to narzędzie, które ma logicznie i spójnie przedstawić władzom skarbowym, czym kierowali się zawierając transakcję, w tym:
- jakie były jej przesłanki,
- jaką ekonomiczną funkcję pełnią poszczególne strony transakcji,
- jaki jest sposób ustalania ceny (tzw. ceny transferowej),
- jakie są ewentualne dodatkowe aspekty, takie jak strategia gospodarcza, która mogła wpłynąć na wartość transakcji czy oczekiwane korzyści.
Rosnące wymagania
Wymagania stawiane dokumentacji cen transferowych przez organy podatkowe ciągle rosną. Dotyczą one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta