Wierzyciel odpowie, gdy zawinił
Ten, kto wyegzekwował nieprawomocny nakaz zapłaty, nie musi pokryć wyrządzonej tym szkody
Tak będzie również, gdy sąd uchyli potem nakaz i oddali roszczenie powoda. Potwierdził to Sąd Najwyższy w podjętej uchwale. Zastrzegł jednak równocześnie, że osoba taka może na podstawie art. 415 k. c. ponosić odpowiedzialność za szkodę, jeśli złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji i jego popieranie było zachowaniem zawinionym.
Początek sprawie, której dotyczy wskazana uchwała, dał nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla na wniosek Agencji Finansowej spółki z o.o. przeciwko innej spółce z o.o. JUR-GAST. W razie wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.
JUR-GAST wystąpiła z takim wnioskiem i sąd I instancji go uwzględnił. Jednakże wcześniej Agencja wyegzekwowała całą zasądzoną kwotę – prawie 180 tys. zł wraz z odsetkami i kosztami postępowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta