Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia nordycka: sen czy jawa

29 października 2009 | Świat | Anna Nowacka-Isaksson Katarzyna Zuchowicz
Sesja Rady Nordyckiej w Helsinkach, październik 2008 r. (fot. johannes jansson/www.norden.org/nordbild)
źródło: Rzeczpospolita
Sesja Rady Nordyckiej w Helsinkach, październik 2008 r. (fot. johannes jansson/www.norden.org/nordbild)
Zjednoczone państwa nordyckie miałyby łącznie prawie  25 mln obywateli. Ich PKB – według szacunków z 2008 roku  – wynosiłby około biliona dolarów. Pod względnem powierzchni (1258 tys. km kw.) należałaby do europejskiej czołówki, a gdyby uwzględnić Grenlandię – nie miałyby konkurentów. Podobna  unia pod berłem Małgorzaty I Duńskiej i Eryka Pomorskiego przetrwała od 1397 do 1523 roku. W połowie XVII w.  o jej wskrzeszeniu marzył król Szwecji Karol X Gustaw.
źródło: Rzeczpospolita
Zjednoczone państwa nordyckie miałyby łącznie prawie 25 mln obywateli. Ich PKB – według szacunków z 2008 roku – wynosiłby około biliona dolarów. Pod względnem powierzchni (1258 tys. km kw.) należałaby do europejskiej czołówki, a gdyby uwzględnić Grenlandię – nie miałyby konkurentów. Podobna unia pod berłem Małgorzaty I Duńskiej i Eryka Pomorskiego przetrwała od 1397 do 1523 roku. W połowie XVII w. o jej wskrzeszeniu marzył król Szwecji Karol X Gustaw.

Zwolennicy zjednoczenia krajów Europy Północnej marzą o odtworzeniu unii z czternastego wieku

Szwedzki historyk i komentator Gunnar Wetterberg wywołał burzę. Na łamach dziennika „Dagens Nyheter” w dniu otwarcia sesji Rady Nordyckiej w Sztokholmie stwierdził wprost: pięć państw nordyckich powinno utworzyć unię. Na wzór unii kalmarskiej z 1397 roku, kiedy na czele Danii, Szwecji i Norwegii stanęła duńska królowa Małgorzata I.

Wetterberg proponuje, by teraz było podobnie. I aby na czele superpaństwa złożonego ze Szwecji, z Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii stanęła duńska królowa Małgorzata II. To ona miałaby stać się symbolem nawiązującym do tradycji unii kalmarskiej.

Kuszące obietnice

Czy mieszkańcom Danii i czterech pozostałych państw taki pomysł by się spodobał? Wetterberg odpowiada sceptykom, że skandynawscy monarchowie mogliby rotacyjnie kierować unią. Kusi perspektywami gospodarczymi.

Jeśli doszłoby do zjednoczenia, państwa skandynawskie, które w sumie liczą 25 milionów mieszkańców, stałyby się dziesiątą potęgą gospodarczą świata – zaraz po Kanadzie i Hiszpanii, ale przed Rosją i Brazylią. Byłyby też na piątym lub szóstym miejscu w Unii Europejskiej.

W dobie kryzysu finansowego bardzo by się wzajemnie wspomogły. Dziś każdy kraj musi sobie radzić sam. Zagrożony jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8460

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament