Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak walczyć z praniem pieniędzy, nie tracąc rozsądku

29 października 2009 | Prawo | Piotr Bodył-Szymala

Podstawowym zadaniem przedsiębiorcy jest przetrwanie na rynku, a nie walka z praniem pieniędzy – podkreśla radca prawny, wykładowca WSB, dyrektor obsługi prawnej w BZ WBK SA

Nikt dorzecznie nie będzie twierdził, że proceder prania pieniędzy jest dobry, a walka z nim jest zła. Równie popularny będzie zapewne pogląd o celowości takiego ukształtowania systemu prawnego, aby kosztem walki z procederem prania pieniędzy nie było istotne pogorszenie sytuacji rynkowej przedsiębiorstwa, czyli, jak chce ustawa, „instytucji obowiązanej”.

Znowelizowana 25 czerwca ustawa o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (DzU nr 166, poz. 1317; dalej: ustawa) prawie z dwuletnim opóźnieniem wdraża dyrektywę 2005/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (dyrektywa 2005/60/WE). Samo opublikowanie ustawy jest już sukcesem, gdyż z niejasnych powodów została „zaaresztowana” na trzy miesiące (licząc od dnia podpisania przez prezydenta RP) w szufladzie jakiegoś urzędnika.

Bieżąca analiza transakcji

Ten tekst jest analizą art. 8a i 8b ustawy. Jestem prawie pewien, że nierozsądne ich interpretowanie może być bardzo bolesne dla przedsiębiorców będących instytucjami obowiązanymi, czyli np. wszystkich „przyjmujących płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8460

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament