Pracownik zapłaci za niewykonane obowiązki
Szef może żądać od podwładnego, który porzucił pracę, odszkodowania, jeśli zdoła wykazać, że poniósł z tego powodu szkodę majątkową
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. Dlatego też w razie porzucenia przez pracownika pracy firma może zasadnie zastosować wobec niego tryb rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy podwładnego.
Porzucenie posady
Natomiast samo porzucenie pracy nie jest obecnie uregulowane w kodeksie pracy, który nie zawiera też przepisów dotyczących wprost jego skutków i ewentualnej odpowiedzialności za powstałą z tego powodu szkodę. Nierzadko jednak zdarza się, że pracownicy z dnia na dzień porzucają pracę, nie składając przy tym żadnych pisemnych oświadczeń.
Pracodawcy wskutek takich zachowań często ponoszą też szkody związane np. z opóźnieniem wykonywanych prac. Zasady odpowiedzialności materialnej pracowników określa art. 114 k.p., według którego pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta