Dla niektórych dodatek wyrównawczy
Jeśli ze względu na objawy choroby zawodowej zostałeś przeniesiony do wykonywania gorzej płatnych obowiązków, nie stracisz na zarobkach. Szef musi bowiem pokryć różnicę między starą a nową pensją
Lista pracowników, którym należy się dodatek wyrównawczy z powodu przeniesienia do gorzej płatnej pracy lub pogorszenia warunków płacy, jest całkiem długa. Są tu wymienieni:
- pracownice w ciąży i karmiące dziecko,
- zatrudnieni z objawami choroby zawodowej,
- osoby niezdolne do dotychczasowej pracy ze względu na chorobę zawodową lub wypadek przy pracy oraz
- pracownicy chronieni na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.),
- chałupnicy.
Wysokość dodatku stanowi różnicę między poprzednim a nowym wynagrodzeniem (§ 7 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy, DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
KROK 1. Ustalamy wynagrodzenie ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta