Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sen o arabskich pieniądzach

15 stycznia 2010 | Ekonomia | Beata Chomątowska Agnieszka Łakoma Agnieszka Stefańska
Premier Donald Tusk  przyleciał  w listopadzie 2008 r.  do Kataru zachęcać  do inwestycji w Polsce
autor zdjęcia: Radek Pietruszka
źródło: PAP
Premier Donald Tusk przyleciał w listopadzie 2008 r. do Kataru zachęcać do inwestycji w Polsce

Po sprawie stoczni na kapitał arabski patrzymy nieufnie. Wielu ekspertów wątpi, czy umowa, która ma uratować ZNTK w Łapach, dojdzie do skutku

W ubiegłym tygodniu władze Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego Łapy poinformowały o zawarciu umowy z inwestorem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na produkcję, naprawę i składowanie taboru kolejowego. ZNTK Łapy są od lipca 2008 w stanie upadłości likwidacyjnej. Kontrakt może uratować spółkę. To kolejne podejście inwestorów z Zatoki Perskiej do inwestycji w Polsce. Dotychczas wiele z nich było nieudanych.

– Wierzę, że wkrótce fundusze arabskie pojawią się jako udziałowcy polskich firm, ale musimy najpierw zrozumieć ich kulturę negocjacji – mówi jeden z obserwatorów rynku. – Jeżeli chcemy, by np. w czerwcu zainteresowały się Tauronem, to już teraz powinna tam być pierwsza prezentacja, a za miesiąc – kolejna wizyta i nawet nieformalne spotkania, i tak dalej, aż do debiutu spółki. Jedno spotkanie z inwestorami wystarczy w Londynie lub Nowym Jorku, ale nie w krajach arabskich.

Oczywiście kapitał bliskowschodni jest od dawna obecny w Polsce. Sklepy Clarire’s, Next czy The Bodyshop są prowadzone przez kuwejcką firmę Alshya. W 2007 roku Kuwait Petroleum North-West Europe otworzyło w Słubicach stację sieci Q8. Rok później w Polsce działalność rozpoczęła kuwejcka firma Al-Waseet International,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8523

Spis treści
Zamów abonament