Dopiski zahamowały spadek
Jeśli spadkobierca kwestionuje testament sporządzony na rzecz innej osoby, sąd, badając jego ważność, musi oprzeć się na oryginale
Sąd Najwyższy w postanowieniu potwierdził, że przedmiotem oceny nie może być w takim wypadku wypis testamentu ani kserokopia oryginału.
A tylko te dokumenty były w aktach sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, której dotyczy postanowienie. Sprawę tę wszczęła jako przedstawicielka ustawowa małoletniej Aleksandry K. jej matka. Domagała się stwierdzenia, że stosownie do przepisów kodeksu cywilnego o dziedziczeniu ustawowym cały spadek po zmarłym w 2006 r. ojcu nabyła córka.
Zmarły był kawalerem. Nie miał innych dzieci.
Z wnioskiem o stwierdzenie, że to on nabył cały spadek, wystąpił też brat zmarłego Przemysław K. Przedstawił w sądzie testament notarialny, w którym zmarły jako jedynego spadkobiercę wskazał jego. Testament został otwarty i ogłoszony przez sąd w obecności notariusza, który go sporządził.
Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta