To sąd ustala wysokość renty wyrównawczej
Jeśli podczas wykonywania obowiązków służbowych podwładny dozna rozstroju zdrowia albo uszkodzenia ciała, to pracodawca za to odpowie. Jednak pracownik musi w tym celu wystąpić z odpowiednim roszczeniem
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia pracownik może wystąpić do sądu o przyznanie renty wyrównawczej.
Takie świadczenie będzie miało na celu wyrównanie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym, która ma zrekompensować brak możliwości uzyskania dochodów ze względu na utratę bądź ograniczenie zdolności do pracy.
Częściowa zdolność
Gdyby poszkodowany częściowo zachował zdolność do pracy, to renta powinna odpowiadać różnicy między zarobkami, jakie mógłby osiągnąć, gdyby nie uległ wypadkowi, a sumą renty inwalidzkiej i wynagrodzenia, jakie w konkretnych warunkach jest w stanie uzyskać przy wykorzystaniu swej uszczuplonej zdolności do pracy.
Tak wynika z wyroku SN z 10 czerwca 1999 r. (II UKN 682/98).
Stanowisko to potwierdził SN w późniejszym wyroku z 5 września 2001 r. ( II UKN 534/00), w którym stwierdził, że naprawienie szkody polega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta