Świadczenie urlopowe na ferie zimowe najlepiej według starego odpisu
Pracodawcy głowią się, jak obliczyć tę należność dla podwładnego, który idzie na długi urlop w styczniu lub lutym. Niestety, nie ma idealnego rozwiązania
– Zakład wypłaca świadczenia urlopowe w wysokości ustawowych odpisów socjalnych.
Regulamin płacowy zastrzega, że pracownikowi idącemu na minimum 14-dniowy urlop w styczniu lub lutym uiszcza się świadczenie w wysokości zeszłorocznego odpisu powiększonego o 10 proc.
W tych miesiącach nie znamy jeszcze bowiem tegorocznych odpisów.
Tak więc waloryzacja o 10 proc. ma zapobiec temu, aby firma nie musiała potem wyrównywać świadczenia z odsetkami.
Jednocześnie regulamin ten zawiera postanowienie, że zatrudnieni zgadzają się na potrącenie nadwyżki, jeśli po ogłoszeniu przeciętnej płacy bazowej do naliczania odpisów okaże się, że pracodawca wypłacił w sumie świadczenie wyższe, niż powinien.
Czy takie zastrzeżenie jest zgodne z prawem?
Jeśli nie, to jak inaczej zabezpieczyć się przed takimi nadpłatami? – pyta czytelnik.
Opisana klauzula jest sprzeczna z prawem i jako taka niedopuszczalna. Pracodawca powinien ją usunąć z regulaminu wynagradzania bądź zmodyfikować. Są inne sposoby na rozwiązanie tego zagadnienia, choć niedoskonałe.
Kwota bazowa znana na koniec lutego
Świadczenie urlopowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta