Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy są liderami wydajności

20 stycznia 2010 | Ekonomia | Danuta Walewska
W państwach rozwijających się wydajność mimo kryzysu rosła. Inaczej było w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie redukcje zatrudnienia były wolniejsze od spadku PKB i produkcji.
źródło: Rzeczpospolita
W państwach rozwijających się wydajność mimo kryzysu rosła. Inaczej było w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie redukcje zatrudnienia były wolniejsze od spadku PKB i produkcji.
Michał Zdziarski, dyrektor The Conference Board Polska
źródło: Fotorzepa
Michał Zdziarski, dyrektor The Conference Board Polska

Kryzys nie zahamował reform strukturalnych w kraju, co poprawiło wydajność pracowników. W Europie Zachodniej efektywność spadła najbardziej od prawie 20 lat. Jej poprawa może wymagać cięć zatrudnienia

Conference Board, amerykańska organizacja zrzeszająca największych pracodawców w Stanach Zjednoczonych, jako kolejna instytucja zapowiada, że powrót gospodarczego ożywienia w 2010 r. nie przyniesie natychmiastowego spadku bezrobocia. Rosnący PKB będzie głównie efektem zwiększającej się wydajności pracowników.

Generalnie w 2009 r. wydajność pracowników na świecie zmalała o 1 proc. Zdaniem głównego ekonomisty Conference Board Barta van Arka, który przygotował raport „Wydajność, zatrudnienie i wzrost w gospodarce światowej”, w 2010 roku nadal będzie rosła różnica pomiędzy wydajnością pracownika w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przy tym Europa Środkowa i Wschodnia osiągała i nadal osiąga znacznie lepsze wyniki niż „stara” Unia Europejska. Na tym tle szczególnie dobrze wypadła Polska, która została nazwana w raporcie Conference Board gwiazdą regionu.

Polak potrafi

W całej UE tylko w Hiszpanii efektywność wzrosła więcej niż w Polsce. Miało to jednak związek z ogromnym wzrostem bezrobocia, które pod koniec 2009 r. sięgnęło 19,4 proc. Redukcje zatrudnienia wyprzedziły w Hiszpanii tempo spadku PKB. Podczas gdy gospodarka kraju skurczyła się w 2009 r. o 3,7 proc.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament