Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd musi poprosić o tłumaczenie

20 stycznia 2010 | Prawo | kpt

Jeśli w postępowaniu podatnik przedstawił dokumenty w języku obcym, to organ podatkowy powinien wezwać go do ich przetłumaczenia

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 stycznia 2010 r.

Podkreślił, że organ podatkowy musi wskazać konkretne znajdujące się w aktach dowody, które nie mogą być wzięte pod uwagę ze względu na to, że nie są sporządzone w języku polskim. Dopiero gdy podatnik nie dostarczy tłumaczeń, organ prowadzący postępowanie może pominąć dowody podczas wydawania decyzji.

Sprawa była wynikiem postępowania przeprowadzonego przez Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie. Dotyczyło ono rozliczeń firm zajmujących się międzynarodowymi połączeniami autobusowymi. Kontrola zakwestionowała możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez polską firmę części VAT zapłaconego w Niemczech przez jej francuskiego kontrahenta. Podatek ten był związany ze wspólnym przedsięwzięciem. Obie firmy obsługiwały bowiem linię autobusową łączącą Polskę i Francję. Z tego tytułu konieczne było odprowadzenie VAT w Niemczech, przez które przebiegała trasa przejazdu (sygn. III SA/Wa 1541/ 09).

Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament