Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady dofinansowania pensji osób niepełnosprawnych w 2010 r.

20 stycznia 2010 | Dobra firma | Edyta Sieradzka
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli zatrudniasz pracowników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, to maksymalne dopłaty do ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są w tym roku takie same jak w 2009 r.

Dlatego że są liczone od ubiegłorocznego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

To skutek art. 7 ustawy z 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych (DzU nr 219, poz. 1706, dalej ustawa nowelizująca).

Znowelizował on ustawę z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).

Podstawą jest 1276 zł

To, że w 2010 r. minimalna pensja wynosi 1317 zł, nie wpływa na wysokość tegorocznych kwot maksymalnego dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Zniknął bowiem art. 2 pkt 1 ustawy o rehabilitacji w wersji, która przewidywała, że dofinansowanie nalicza się od kwoty minimalnego obowiązującego w styczniu danego roku. Teraz stanowi on, że od 2010 r. podstawą jest minimalne wynagrodzenie obowiązujące w grudniu poprzedniego roku.

Dlatego maksymalne dofinansowania w 2010 r. są naliczane od 1276 zł, bo takie było minimum ustawowe za pracę w grudniu 2009 r.

Różna wysokość

W tym roku nadal obowiązuje różnicowanie wielkości pomocy publicznej dla zakładów pracy chronionej (zpch) i pracodawców z rynku otwartego (tzw. OR). Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament