Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy wypłaciły nagrody, płace poszły ostro w górę

20 stycznia 2010 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska
Wzrost wynagrodzeń zaskoczył ekonomistów. Ich zdaniem w styczniu zwyżki będą niższe, ale szacują, że płace realnie zaczną powoli rosnąć. Zatrudnienie powinno zaś przestać spadać.
źródło: Rzeczpospolita
Wzrost wynagrodzeń zaskoczył ekonomistów. Ich zdaniem w styczniu zwyżki będą niższe, ale szacują, że płace realnie zaczną powoli rosnąć. Zatrudnienie powinno zaś przestać spadać.

Według ekonomistów w 2010 r. czeka nas powolny wzrost płac realnych. Pensje w grudniu wyższe o 6,5 proc. Dane GUS oznaczają, że mieliśmy wyższy, nawet 3-procentowy, wzrost PKB w IV kwartale

– Konsumenci mieli do wydania w grudniu więcej pieniędzy i to potwierdza spodziewany mocny wzrost PKB w IV kwartale o około 3 proc. – szacuje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego SA. Przyznaje przy tym, że grudniowy skok wynagrodzeń był najprawdopodobniej incydentalnie wysoki, związany z bonusami wypłacanymi pod koniec roku, i dlatego w styczniu dynamika wzrostu płac będzie niższa.

W grudniu w firmach, gdzie pracuje dziesięciu i więcej pracowników, wynagrodzenie przeciętnie wzrosło o 6,5 proc. w skali roku – podał Główny Urząd Statystyczny. To znacznie więcej, niż przewidywali ekonomiści, którzy spodziewali się 3,2 proc. nominalnych podwyżek. Ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament