Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wracają czerwone sztandary

20 stycznia 2010 | Publicystyka, Opinie | Piotr Skwieciński
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa

Po długim okresie dekoniunktury lewica staje w Polsce przed szansą. Coraz rzadziej jest kojarzona z PRL, a eksploatowanie tematyki obyczajowej nie przeszkadza jej już w pozyskiwaniu zwolenników – pisze publicysta

Wyniki dwóch lokalnych referendów – w Częstochowie i w Łodzi – widziane razem, mogą być uznane za pierwsze przejawy nowego zjawiska na polskiej scenie politycznej.

Prezydenci Kropiwnicki i Wrona mieli różne zaplecze polityczne i różne sympatie partyjne. Wrony nie wsparła żadna partia ogólnopolska, Kropiwnickiego broniło PiS. A jednak coś ich łączyło. To coś to ogólnie rozumiana prawicowość połączona ze zdecydowanym manifestowaniem tradycjonalizmu i katolicyzmu.

Klimat wokół Kościoła

Podstawowy zarzut formułowany przez przeciwników wobec Tadeusza Wrony to myślenie w kategoriach Jasnej Góry, a nie interesów samej Częstochowy, prowadzenie polityki korzystnej dla klasztoru, a nie dla miasta, manifestującej się m.in. korzystnymi dla Kościoła decyzjami majątkowymi. Nie wiem, czy zarzuty te w jakimkolwiek stopniu są słuszne (skądinąd przeor Jasnej Góry, ostentacyjnie i publicznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament