Wracają czerwone sztandary
Po długim okresie dekoniunktury lewica staje w Polsce przed szansą. Coraz rzadziej jest kojarzona z PRL, a eksploatowanie tematyki obyczajowej nie przeszkadza jej już w pozyskiwaniu zwolenników – pisze publicysta
Wyniki dwóch lokalnych referendów – w Częstochowie i w Łodzi – widziane razem, mogą być uznane za pierwsze przejawy nowego zjawiska na polskiej scenie politycznej.
Prezydenci Kropiwnicki i Wrona mieli różne zaplecze polityczne i różne sympatie partyjne. Wrony nie wsparła żadna partia ogólnopolska, Kropiwnickiego broniło PiS. A jednak coś ich łączyło. To coś to ogólnie rozumiana prawicowość połączona ze zdecydowanym manifestowaniem tradycjonalizmu i katolicyzmu.
Klimat wokół Kościoła
Podstawowy zarzut formułowany przez przeciwników wobec Tadeusza Wrony to myślenie w kategoriach Jasnej Góry, a nie interesów samej Częstochowy, prowadzenie polityki korzystnej dla klasztoru, a nie dla miasta, manifestującej się m.in. korzystnymi dla Kościoła decyzjami majątkowymi. Nie wiem, czy zarzuty te w jakimkolwiek stopniu są słuszne (skądinąd przeor Jasnej Góry, ostentacyjnie i publicznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta