Pensja chałupnika bez znaczenia dla ZUS
To, ile zarabia wykonawca pracy nakładczej, ma wpływ na sposób ubezpieczenia społecznego dopiero od marca 2009 r. Wcześniej mógł uciec od wysokich należności z własnej firmy. Pod warunkiem że była to umowa faktyczna, a nie pozorna
W „Rzeczpospolitej” z 8 marca 2006 r. przeczytałem informację o osobach prowadzących działalność gospodarczą i zatrudnionych na umowę o pracę nakładczą. Było tam napisane, że osoba prowadząca działalność gospodarczą może opłacać składki na ubezpieczenie społeczne z pracy nakładczej bez względu na wysokość wynagrodzenia.
Traktując tę informację poważnie, zatrudniałem osoby na umowę o pracę nakładczą z wynagrodzeniem 280 – 380 zł. ZUS potraktował tę podstawę jako za niską i nie chce uwzględnić w ubezpieczeniu społecznym okresu zatrudnienia na umowę o pracę nakładczą.
Co ciekawe, wcześniej przyjmując składki, ZUS nie kwestionował ich wysokości. Nie kwestionowała tego również kontrola przeprowadzona przez wydział kontroli ZUS. Skąd „Rz” wzięła wykładnię rozporządzenia Rady Ministrów z 13 grudnia 1975 r. i wprowadziła swoich czytelników w błąd? – pyta czytelnik.
Informacje podane przez nas w artykule „Kogo i jak najkorzystniej przyjąć do pracy” nie zawierały błędu.
Autor Michał Jakubowski napisał w nim:
„Gdy prowadzący działalność zatrudni się na podstawie umowy o pracę nakładczą, jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta