Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ściągawka dla wójta i radnego

20 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

To nie będzie łatwy rok dla samorządowców. Od samego początku trzeba się zmierzyć z koniecznością realizacji nowej ustawy o finansach publicznych. Koniec roku to z kolei kampania i wybory

Ostatni rok kadencji i atmosfera zbliżających się wyborów samorządowych nie sprzyjają realizacji obowiązków nałożonych na ubiegających się o reelekcję wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz radnych.

W tym roku będzie im jednak trudniej niż dotychczas, a wpływ na to ma konieczność realizowania nowej, uchwalonej 27 sierpnia 2009 r., ustawy o finansach publicznych oraz wielu innych regulacji, które zmieniają zasady gospodarowania finansami gmin, powiatów i województw.

Jak zatem pogodzić obowiązki z przygotowaniami do zbliżającej się kampanii?

Najlepiej zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem terminarz prac samorządowych organów. Oto ściągawka, która może się okazać przydatna.

Uchwalenie budżetu i jego wykonanie

31 stycznia 2010. Ten termin nie wymaga chyba przypominania. Jest to data, do której powinno nastąpić podjęcie uchwały budżetowej. Dlaczego? Wyjaśnia to art. 240 ust. 3 nowej ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym niepodjęcie takiej uchwały w tym terminie powoduje, że budżet spóźnialskiej jednostki samorządu terytorialnego ustalony zostanie przez właściwą regionalną izbę obrachunkową.

Zarząd powiatu (województwa), wójt (burmistrz, prezydent miasta) w ciągu trzech tygodni, licząc od dnia uchwalenia budżetu (art. 249 ust. 1 nowej ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament