Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odraczanie wyroku powinno być wyjątkiem

20 stycznia 2010 | Prawo | Marek Domagalski

Poniedziałkowy Dziennik Ustaw publikuje nowelizację procedury cywilnej, która pozwala odroczyć ogłoszenie wyroku tylko raz

To skutek złych praktyk w sądach, które polegały na zbyt częstym odraczaniu wyroku, nieraz po kilka razy w danej sprawie.

Choć prawnicy w odraczaniu wyroków widzą zarówno wady, jak i zalety, w jednym się zgadzają. W procesie najważniejszą chwilą jest ogłaszanie wyroku, sąd powinien zminimalizować niejasności, które naturalnie się w takich sytuacjach rodzą.

Najlepiej od razu

Czas orzeczenia jest tak ważny, że procedury sądowe, zwłaszcza te najczęściej stosowane, wprost określają, kiedy powinno następować ogłaszanie i, ewentualnie, odroczenie wyroku.

W sprawach cywilnych (art. 326 kodeksu postępowania cywilnego) ogłoszenie wyroku powinno nastąpić tuż po zamknięciu rozprawy, a jeśli jest więcej rozpraw, to po ostatniej. Jednakże w sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament