Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grafik jest ważniejszy niż wymiar

20 stycznia 2010 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Pensję za część miesiąca dla niepełnoetatowców obliczamy, uwzględniając godziny, których nie przepracowali, biorąc pod uwagę obowiązujący ich rozkład czasu pracy

Tak uważa Główny Inspektorat Pracy.

To zupełnie odwrotne stanowisko od tego, jakie 3 grudnia 2009 r. wyraziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania.

Dla resortu rozkład czasu pracy niepełnoetatowca nie ma znaczenia, gdy ustalamy wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za część miesiąca.

Skąd te rozbieżności

Wątpliwości z policzeniem wynagrodzenia za niecały miesiąc osobie zatrudnionej w połowie miesiąca na część etatu, gdy nie we wszystkie dni pracuje, biorą się stąd, że rozporządzenie z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm., dalej rozporządzenie) nie wskazuje takiego sposobu.

Jego § 12 odnosi się tylko do pracownika, który nie przepracował pełnego miesiąca bez wskazania jego wymiaru zatrudnienia.

Nie wiadomo więc, ile godzin przyjąć w dniu, za który niepełnoetaowiec nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, licząc jego miesięczną pensję.

Przykładowo będzie to zatrudniony na pół etatu, który obowiązki służbowe świadczy tylko w poniedziałki, środy i piątki (w dwa pierwsze dni po osiem godzin, a w piątki cztery godziny), a został zatrudniony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament