Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chronionego pożegnasz tylko wtedy, gdy zlikwidujesz firmę

20 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki

Zatrudniony, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, zgodnie z art. 39 kodeksu pracy, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, jest chroniony przed rozwiązaniem z nim w tym czasie angażu.

W przypadku kobiet wspomniany wiek wynosi 60 lat. Mężczyźni z kolei mają prawo do przejścia na emeryturę z chwilą osiągnięcia 65 lat.

Inaczej z rencistą

W myśl art. 40 k.p. zakaz zwalniania podwładnych w wieku przedemerytalnym nie odnosi się jednak do osób, które mają prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podobnie jest w przypadku, gdy firma zatrudniająca chronionego pracownika znajdzie się w stanie likwidacji lub ogłosi upadłość. W takiej sytuacji bowiem pracodawca ma prawo legalnie zwolnić pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jednak art. 411 k.p., który reguluje wspomnianą kwestię, bywa nadużywany przez pracodawców, czemu sprzyja niestabilne orzecznictwo sądów powszechnych.

Te bowiem różnie interpretują pojęcie likwidacji pracodawcy. Czasem według nich jest to całkowite, stałe, faktyczne unieruchomienie zakładu pracy jako całości.

Tak wskazał np. Sąd Najwyższy w uchwale z 21 stycznia 1990 r. (III PZP 4/90). Innym razem art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament