Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o drogach w Trybunale

20 stycznia 2010 | Prawo | RK

Podczas ustalania wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone pod drogi stosuje się ceny transakcyjne uzyskiwane przy sprzedaży gruntów przeznaczonych lub zajętych pod drogi publiczne. Tak mówi § 36 ust. 1 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich narusza to zasadę słusznego odszkodowania przewidzianego w konstytucji. Wartość nieruchomości określa się bowiem w oderwaniu od jej obecnego przeznaczenia. Z tego powodu RPO wniósł wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym kwestionuje to uregulowanie.

Wniosek do TK dotyczy także art. 31 ust. 1 oraz 2 ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Przepis wprowadza ograniczenie dotyczące stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na inwestycję drogową, a mianowicie stosowanie art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego jest możliwe tylko, gdy wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji złożono po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, a inwestor rozpoczął budowę drogi.

Brak okładki

Wydanie: 8527

Spis treści
Zamów abonament