Będą zmiany w opodatkowaniu autogazu i gazu opałowego
Rok 2009 był szczególnie gorącym okresem dla podatników akcyzy zajmujących się obrotem gazem płynnym (LPG). Wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. również powinni nastawić się na spore zmiany zasad opodatkowania
LPG to mieszanina, w różnych proporcjach, propanu i butanu, które są zwykle przeznaczone do napędu samochodów (autogaz) lub do ogrzewania (gaz płynny opałowy). Autogaz jest opodatkowany akcyzą według stawki 695 zł/tonę.
Stawka akcyzy dla gazu opałowego to z kolei 1,18 zł/GJ (gigadżul, jednostka wartości opałowej gazu). Niemniej gaz opałowy może być całkowicie zwolniony z akcyzy, gdy jest dostarczany w celach opałowych, a podatnik spełni warunki zwolnienia określone w przepisach akcyzowych.
Zamieszanie ze składami podatkowymi
Nowa ustawa akcyzowa, która weszła w życie w marcu 2009 r., sparaliżowała praktycznie główne źródło zaopatrzenia naszego kraju w gaz płynny, tj. import zza wschodniej granicy.
Ustawodawca wprowadził w marcu 2009 r. regulacje, zgodnie z którymi gaz mógł zostać importowany do Polski w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, tylko gdy był bezpośrednio po imporcie przemieszczony do składu podatkowego należącego do importera.
Tak konstruując przepisy, nie brano pod uwagę, że większość importerów gazu nie posiada własnych składów podatkowych i musi korzystać z obcych.
Ponadto, nawet jeżeli importer dysponuje swoim składem podatkowym w głębi kraju, musi najpierw skorzystać z cudzego składu przeładunkowego na granicy. Składami przeładunkowymi na granicy wschodniej dysponuje bowiem tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta