Zakup zagranicznych licencji i usługi internetowe
Rozmowy w sieci
-Polska firma korzysta z połączeń telefonicznych za pomocą skype’a. Korzystanie z usług wymaga wykupienia określonej liczby jednostek (doładowanie konta) dla każdego z pracowników.
Czy należy to traktować jako import usług?
Na rachunku wystawianym przez firmę Skype Communications uwidoczniony jest 15-proc. VAT.
Którą kwotę – netto czy brutto – należy przyjąć jako podstawę opodatkowania przy wystawianiu faktury wewnętrznej? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Dla tego rodzaju usług – w przypadku gdy są one nabywane przez przedsiębiorcę (podatnika VAT), a nie przez osobę prywatną – nie przewidziano żadnego szczególnego miejsca świadczenia (opodatkowania).
W związku z tym obowiązuje nowa reguła ogólna, dotycząca usług świadczonych między przedsiębiorcami. Jest ona określona w art. 28b ustawy o VAT.
Zgodnie z nią miejscem świadczenia usługi jest państwo, w którym swoją siedzibę (miejsce zamieszkania), ewentualnie stałe miejsce prowadzenia działalności ma usługobiorca. W sytuacji opisanej w pytaniu miejscem świadczenia (a więc i opodatkowania) usług jest więc Polska.
To bowiem w Polsce siedzibę ma nabywca usług. Ponieważ są one świadczone przez firmę zagraniczną, firma czytelnika – jako usługobiorca – powinna rozpoznać import usług.
Za podstawę opodatkowania należy przyjąć kwotę brutto z faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta