Rekompensata dla kontrahenta nie jest kosztem
Wydatek na rekompensatę dla nabywcy nieruchomości z tytułu niepotrzebnego pozyskania kapitału na zapłatę nienależnego VAT nie może być zaliczony do kosztów podatkowych, gdyż nie ma związku z przychodem
Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 5 lutego 2010 r. (III SA/Wa 1759/09).
Spółka złożyła wniosek o interpretację przepisów podatkowych, w którym pytała o opodatkowanie VAT i PCC planowanej transakcji sprzedaży nieruchomości. Ostatecznie zawarła tę umowę przed uzyskaniem stanowiska organów podatkowych opodatkowując sprzedaż VAT.
Dodatkowo podpisała z kontrahentem odrębną umowę, w której zobowiązała się do zapłacenia rekompensaty za poniesione przez nabywcę obciążenia związane z pozyskaniem kapitału.
Z dodatkowego porozumienia wynikało, że rekompensata, określona przez strony jako kara umowna, zostanie wypłacona nabywcy, jeśli okaże się, że transakcja jednak nie podlega VAT bądź jest z niego zwolniona, co potwierdziły otrzymane interpretacje.
Spółka zwróciła się do organów podatkowych o kolejną interpretację, w której pytała, czy może zaliczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta