Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkańcy poszukiwani

08 marca 2010 | Rzeczpospolita Samorządna | Janusz Szewczuk
Gdynia jest jednym z liderów rozwoju lokalnego w Polsce
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa
Gdynia jest jednym z liderów rozwoju lokalnego w Polsce
Ponad 1200 wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków, przewodniczących rad, radnych i pracowników samorządowych weźmie udział w organizowanym w Poznaniu  8 i 9 marca br. Kongresie XX-lecia Samorządu Terytorialnego. Przygotowuje go sześć korporacji samorządowych: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich. Odbędzie się on dokładnie w rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Podczas paneli dyskusyjnych samorządowcy będą starali się nakreślić przyszłą rolę samorządu w systemie ustrojowym Polski.
źródło: Rzeczpospolita
Ponad 1200 wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków, przewodniczących rad, radnych i pracowników samorządowych weźmie udział w organizowanym w Poznaniu 8 i 9 marca br. Kongresie XX-lecia Samorządu Terytorialnego. Przygotowuje go sześć korporacji samorządowych: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich. Odbędzie się on dokładnie w rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Podczas paneli dyskusyjnych samorządowcy będą starali się nakreślić przyszłą rolę samorządu w systemie ustrojowym Polski.

W niedalekiej przyszłości osiągać sukcesy będą te samorządy, które umiejętnie przyciągną do siebie ludzi

Samorząd terytorialny i rozwój lokalny w ostatnim dwudziestoleciu często pokazywane są jako potwierdzenie sukcesu i wizytówka polskiej transformacji. Finansowane z budżetów samorządów budowy i remonty dróg, infrastruktury technicznej, nowe tereny mieszkaniowe, nowe i rozbudowywane szkoły, obiekty kultury, rewitalizacja obiektów powojskowych i poprzemysłowych w pierwszym rzędzie wpływają na jakość życia mieszkańców i warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Jednak w efekcie nierównomiernego tempa rozwoju następuje wyraźne różnicowanie się potencjału polskich miast i gmin.

Brak polityki państwa w odniesieniu do miast i słabość polityki regionalnej, brak polityki wzmocnienia rozwoju rodzących się obszarów metropolitalnych sprawia, że w zależności od sprawności ekip samorządowych i posiadanych potencjałów (naturalnych, technicznych, ekonomicznych , kulturowych, instytucjonalnych i ludzkich) miasta i gminy rozwijają się nierównomiernie.

Etap I: nadrabianie

Nadrabianie zaległości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8567

Spis treści
Zamów abonament