Są różnice kursowe, mimo przeliczenia ceny na złote
Wyrażenie na fakturze sprzedaży wartości usługi w złotych obok kwoty do zapłaty w walucie zagranicznej nie pozbawia możliwości zaliczenia ujemnych różnic kursowych do kosztów w CIT
Tak wynika z wyroku NSA z 26 stycznia 2010 r. (II FSK 1457/08).
Organy podatkowe przeprowadziwszy kontrolę w spółce świadczącej usługi spedycyjne dla kontrahentów zagranicznych, stwierdziły, że zawyżyła ona koszty uzyskania przychodów w rozliczeniu za 2005 r.
W świetle art. 12 ust. 3 ustawy o CIT zaliczane do kosztów ujemne różnice kursowe mogą powstać jedynie w odniesieniu do przychodów wyrażonych w walutach obcych i faktycznie w nich zrealizowanych.
Spółka natomiast na fakturach sprzedaży wyrażała wartość usług w złotych.
Co prawda jednocześnie zamieszczona była informacja o kwocie należnej do zapłaty w euro, jednak – zdaniem organów – nie można uznać dla celów podatkowych, że spółka osiągała przychody wyrażone w walutach obcych, skoro wartość usługi określono w złotych.
Ponadto przychód był przeliczany według kursu średniego NBP z dnia przyjęcia zlecenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta