Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sobie radzić w elektronicznym procesie

08 marca 2010 | Prawo | Marek Domagalski

Jeszcze w tym roku e-sąd może wydać kilkaset tysięcy nakazów zapłaty, nawet milion. Podpowiadamy, jak się znaleźć w tej nowej procedurze

Nieco inna wiedza jest potrzebna składającemu e-pozew, a inna pozwanemu.

Powodami są wprawdzie głównie dostawcy masowych usług, np. operatorzy komórkowi i ich prawnicy czy wynajęte firmy windykacyjne, zapewne znający już procedurę, ale z elektronicznej drogi może skorzystać także przeciętny Kowalski.

Dla niego jeszcze ważniejsze są informacje, jak zareagować na nakaz sądowy z Lublina. Brak właściwego odzewu ściągnie na niego niechybnie komornika.

E-proces

By Kowalski skorzystał z e-sądu i mógł skutecznie wnieść e-pozew, musi postarać się o status użytkownika w e-sądzie, czyli XVI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie.

W tym celu powinien dokonać odpowiedniego zalogowania. Nie musi przy tym dysponować bezpiecznym podpisem elektronicznym (choć można z niego korzystać). Samo logowanie przypomina podobną czynność na innych forach. Mając konto, staje się użytkownikiem.

Wniesienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8567

Spis treści
Zamów abonament