Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto kobiet i dla kobiet

08 marca 2010 | Kraj | Jarosław Kałucki AK
Za unijne pieniądze Nysa zachęca kobiety m.in. do zakładania firm
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Fotorzepa
Za unijne pieniądze Nysa zachęca kobiety m.in. do zakładania firm
Burmistrz Jolanta Barska
źródło: Fotorzepa
Burmistrz Jolanta Barska

Nysa pierwsza w kraju wprowadza europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym

– Przecież Nysa jest rodzaju żeńskiego nie tylko z nazwy – rzuca zaczepnie Krzysztof Hrydziuszko, trzydziestoparoletni sprzedawca z miejscowego sklepu. – Kieruje nią kobieta i to jest moja odpowiedź na pytanie, czy kobiety mają tu gorzej niż mężczyźni.

– U mnie w rodzinie powoli nastaje równość, ale chyba nie o taką chodziło – uśmiecha się smutno pani Grażyna, sprzątaczka w Powiatowym Urzędzie Pracy. Jej dwie córki po szkole ekonomicznej od miesięcy szukają pracy. A właśnie z firmy montującej okna zwolniony został jej mąż.

O tym, że Nysa wdraża ideę równości już od półtora roku, Hrydziuszko nie słyszał. Podobnie jak pani Renata, agentka ubezpieczeniowa i sprzedawczyni w sklepie.

– Nie tylko Nysa, ale cała Polska powinna podpisać taką kartę. W naszym kraju nie ma równości. A ta oznacza przede wszystkim takie same zarobki – uważa pani Renata, która ima się dodatkowych zajęć, bo jako samotnej matce trudno jej z jednej pensji i niewielkich alimentów wychowywać dziecko.

Niepotrzebne zapisy

Czerwiec 2008 r. Rada Miejska w Nysie podpisuje europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym i uchwala równościowy plan działania dla Nysy. Kilka miesięcy wcześniej uchwała o przyjęciu europejskiej karty przepadła w Giżycku. Dotychczas podpisało ją kilkaset miast w Europie. Nysa jest pierwsza w Polsce.

Kartę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8567

Spis treści
Zamów abonament