Wynajmujesz auto do celów służbowych, rozlicz wydatki w kosztach
Fiskus uważa, że przedsiębiorca, który korzysta z wynajętego samochodu osobowego, powinien rozliczać czynsz w ramach kilometrówki
Będzie więc kosztem podatkowym tylko do wysokości limitu. Wylicza się go, mnożąc liczbę przejechanych kilometrów oraz stawkę za jeden kilometr.
Aby ustalić, ile przejechał samochód, trzeba prowadzić ewidencję jego przebiegu.
Pamiętaj o limicie
Jakie wydatki rozliczamy w ramach limitu kilometrówki? Na pewno związane z bieżącą eksploatacją samochodu, np. zakupy paliwa, części zamiennych, koszty naprawy.
Organy podatkowe twierdzą, że wydatkiem związanym z używaniem auta, o którym mówi art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, jest też czynsz za jego wynajęcie.
Przykładowo, Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 24 stycznia 2008 r. (ITPB3/423-151/07/AT) uznała, że spółka może zaliczyć do kosztów należności czynszowe jedynie do wysokości wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu.
Także w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 2 października 2008 r. (IPPB1/415-722/08-4/ES) czytamy:
„Ponieważ ustawodawca na gruncie prawa podatkowego nie definiuje pojęcia »wydatków z tytułu używania«, należy się odwołać do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta