Harcmistrz może zostać kierownikiem, a przewodnik wychowawcą
Obowiązujące od początku marca przepisy zmieniają zasady organizowania wypoczynku dla uczniów. Określają nowe wymagania dla kadry, miejsc, w których mają przebywać dzieci, a rodzicom umożliwią weryfikacje tych danych w Internecie
Michał Cyrankiewicz
Uczniowie w czasie wolnym od zajęć szkolnych mogą uczestniczyć w specjalnie organizowanych dla nich formach wypoczynku. Są to przede wszystkim kolonie i obozy. Warunki, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasady organizowania takiego wypoczynku oraz nadzoru nad nim, określa minister edukacji w drodze rozporządzenia.
Obowiązującym obecnie w tym zakresie jest rozporządzenie z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (DzU nr 12, poz. 67), którego treść została właśnie znowelizowana. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 marca 2010 r., opublikowane zostały w DzU z 2009 r. nr 218, poz. 1696.
Komu zgłaszać
Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych przepisami nowelizacji jest zmiana sposobu określania właściwości miejscowej kuratora, któremu organizator wypoczynku dla uczniów powinien dokonać zgłoszenia w tej sprawie. Dotychczasowe przepisy stanowiły, że był nim kurator właściwy ze względu na miejsce, w którym obóz czy kolonie miały się odbyć. Obecnie, czyli od początku marca, jest nim kurator właściwy ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania organizatora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta