Fakturę korygującą przychód ujmujemy wstecz czy na bieżąco?
W trakcie roku podatkowego część podatników wykazuje przychody podatkowe na podstawie wstępnych i szacunkowych danych. Czy w zeznaniu rocznym trzeba je urealnić?
Zdarza się, że przychód podatnika jest wprost uzależniony od wysokości kosztów bądź zrealizowanej sprzedaży, których prawidłowa wartość ustalana jest w okresie późniejszym, często już po zakończeniu roku.
Dwie metody
W praktyce tak się dzieje u podatników, których wynagrodzenie ustalone jest według metody rozsądnej marży (koszt plus) bądź uzależnione jest od wysokości sprzedaży realizowanej przez ich kontrahentów.
Te metody są szczególnie popularne w spółkach, które świadczą usługi reklamowe bądź marketingowe na rzecz spółek powiązanych.
Wynagrodzenie ustalone metodą koszt plus odpowiada wartości poniesionych przez nią kosztów, powiększonych o doliczoną do nich marżę, której wysokość jest ustalona w umowie serwisowej zawartej z kontrahentem.
Alternatywnie wartość przychodów podatnika może odpowiadać określonej części (procentowi) sprzedaży kontrahenta, dla którego podatnik świadczy usługi reklamowe lub marketingowe.
Zdarza się także, że z umów wynika możliwość zastosowania jednej z dwóch powyższych metod, w zależności od tego, która z nich prowadzi do ustalenia przychodu w wyższej wysokości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta