Kiedy potrącamy premie pieniężne
Przy sporządzaniu rocznego zeznania podatkowego CIT warto zwrócić uwagę na sposób kwalifikowania i rozliczania w czasie wydatków z tytułu premii pieniężnych, zwłaszcza ponoszonych na przełomie lat podatkowych
Tematyka premii pieniężnych już od wielu lat nurtuje przedsiębiorców, zarówno gdy chodzi o rozliczenie CIT, jak i VAT.
Wskutek diametralnych zmian podejścia do kwalifikacji podatkowej premii pieniężnych przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne wielu przedsiębiorców rezygnowało z wzajemnych rozliczeń opartych na systemie premii, kierując się chęcią uniknięcia wątpliwości podatkowych.
Z rozmaitych względów, podyktowanych często powodami czysto biznesowymi, premie pozostały jednak elementem codziennego życia gospodarczego wielu firm.
Koszt, ale jaki?
Punktem wyjścia do kwalifikacji kosztowej każdego wydatku, również premii, powinna być analiza, czy ten wydatek jest kosztem podatkowym w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w katalogu tzw. kosztów negatywnych w art. 16 ust. 1.
Konstrukcja premii pieniężnych oparta jest na instrumencie zachęty – wypłaty określonej kwoty pieniężnej, dla tych kontrahentów, którzy systematycznie zamawiają towary czy usługi, podejmują określone działania wspierające proces sprzedaży.
Takie stymulowanie sprzedaży służy osiąganiu przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta