Lirnik litewski
Natychmiastowe skojarzenia z „Panem Tadeuszem” wywołują pierwsze słowa tego poematu: „Ziemio moja rodzinna, Litwo moja święta, żółtym piaskiem i drobną trawą przetrząśnięta...”
Autor tego utworu zatytułowanego „Urodzony Jan Dęboróg” wielbiony był przez sobie współczesnych, ale... Po wileńskiej premierze jego dramatu historycznego „Kasper Karliński” w 1858 roku Józef Ignacy Kraszewski pisał: „Entuzjazm wzbudzony przez poetę dochodził do najnieprawdopodobniejszych rozmiarów (...), była to namiętność, gorączka, wywoływano autora po kilkakrotnie, obsypywano go kwiatami, rzucano mu wieńce. Niektóre z tych kwiatów styczniowych płacono po kilkadziesiąt złotych i znoszono mu je do mieszkania... Wśród tych owacji, wśród tych uwielbień... w domu Syrokomli była największa... wyrzeczmy to słowo, które najlepiej rzecz maluje, nędza!”.
Znany pod pseudonimem literackim jako Władysław Syrokomla naprawdę nazywał się Ludwik Kondratowicz. Jego dramaty (m.in. „Księżniczka Słucka”) wystawiano w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, pisał relacje ze swoich podróży i wycieczek (m.in. „Dziennik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta