Jeśli podwyższasz cenę, musisz wykazać większy VAT
Firma, która zmieniła warunki umowy i dostała większą kwotę od kontrahenta, musi zrobić korektę podatku należnego
Ale w którym momencie? Zarówno fiskus, jak i sądy nie mogą się zdecydować.
Dla podatników korzystniej byłoby zwiększać VAT dopiero po wystąpieniu zdarzeń, które skutkują obowiązkiem podwyższenia należności. Nie muszą bowiem wtedy dokonywać wstecznej korekty.
Po ich stronie stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 stycznia 2010 r. (III SA/Wa 1634/09).
Spójrzmy na rozpatrywaną przez sąd sprawę. Spółka świadczy usługi reklamowe. Specyfika tej branży powoduje, że ich ceny są często zmieniane.
Zdarza się, że już po wykonaniu usługi, wystawieniu faktury i otrzymaniu wynagrodzenia występują okoliczności skutkujące podwyższeniem ceny (np. z powodu zmiany postanowień umowy z kontrahentem). Nie są one znane w momencie zawierania umowy i wystawiania faktury.
Po podwyższeniu ceny spółka wystawia fakturę korygującą. Zapytała fiskusa o to, w jakim okresie rozliczeniowym powinna wykazać podwyższoną kwotę obrotu. Jej zdaniem może to zrobić w miesiącu, w którym zaistniała przyczyna tego podwyższenia, czyli na bieżąco, a nie wstecz.
Podkreśliła, że przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do absurdalnych wniosków, gdyż przyszła i niemożliwa do przewidzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta