Geny z jaja wielkiego ptaka
Australijscy naukowcy próbują odtworzyć genom olbrzymich zwierząt należących do wymarłych gatunków
To pierwsze takie osiągnięcie na świecie. Specjaliści z Murdoch University w australijskim Perth poszukiwali materiału genetycznego w skorupach jaj wymarłych ptaków. Ale nie byle jakich: moa i mamutaki były największymi ptakami, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Ich wysokość przekraczała 3 metry. Najcięższe ważyły prawie pół tony. Zarówno nowozelandzkie moa, jak i zamieszkujące Madagaskar mamutaki prawdopodobnie zostały wytępione przez ludzi. Ostatnie osobniki zniknęły między XV a XVIII wiekiem.
Wyniki badań zespołu Michaela Bunce’a publikuje „Proceedings of the Royal Society B”.
Parku nie będzie
Naukowcy zastrzegają, że wydobycie fragmentów DNA wymarłych gatunków przedstawicieli australijskiej megafauny nie oznacza, że będzie można sklonować nowe osobniki.
– Możemy odtworzyć cały genom, aby się dowiedzieć, jak wyglądały wymarłe gatunki – tłumaczył reporterowi agencji AFP Bunce. – Ale wskrzeszanie ich to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta