Prawo autorskie: projekt, który nadaje się do kosza
Projekt nowelizacji prawa autorskiego firmowany przez podkomisję kultury preferuje wielkich użytkowników – uważa profesor prawa z Uniwersytetu Warszawskiego
Projekt, która ma regulować skutki uznania art. 108 ust. 3 przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją, w rzeczywistości jest okazją do zmian niemających związku z tym przepisem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że te dodatkowe zmiany zmierzają do jednostronnego uwzględnienia postulatów wielkich użytkowników, zwłaszcza nadawców, operatorów platform cyfrowych oraz kablowych.
Projekt nie jest wolny od błędów, niedomówień i postanowień niejasnych, częściowo wynikających z uproszczonego rozumienia zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi (ZZ); są też postanowienia sprzeczne z konstytucją, niszczące system ZZ. Został przygotowany bez rzeczywistej konsultacji ze środowiskami twórczymi i autorskimi oraz organizacjami zbiorowo zarządzającymi prawami autorskimi i pokrewnymi (OZZ). Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie. Mechanizm ZZ jest bardzo skomplikowany i nie powinien być tworzony bez znajomości doświadczeń organizacji, które go stosują. W konsekwencji poszczególne rozwiązania będą martwe lub spowodują niepotrzebne i długotrwałe spory blokujące stosowanie nowych przepisów. Dotyczy to zwłaszcza systemu zatwierdzania tabel wynagrodzeń (TW).
Po czterech latach od wyroku Trybunału wskutek obecnej „konsultacji” zapewne niektóre uwagi zostaną uwzględnione, inne nie, przy czym nic nie wskazuje na to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta