Jak rozliczyć niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne
Czy po stronie kosztów i przychodów minionego roku podatkowego 2009 można uwzględnić niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne?
Zgodnie z ustawą o rachunkowości przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe powinni co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego zinwentaryzować rzeczowe aktywa obrotowe.
Inwentaryzację przeprowadza się metodą spisu z natury, która polega na:
- policzeniu, zważeniu lub zmierzeniu ilości danego składnika aktywów,
- wycenie tych ilości,
- porównaniu wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz
- wyjaśnieniu i rozliczeniu ewentualnych różnic.
W razie rozpoznania niedoborów bądź nadwyżek inwentaryzacyjnych powstaje pytanie, czy te niedobory lub nadwyżki kwalifikować odpowiednio jako koszty bądź przychody podatkowe. Szczególne znaczenie mają niedobory bądź nadwyżki magazynowe zapasów.
Nadwyżki magazynowe jako przychód
Stwierdzone podczas inwentaryzacji nadwyżki magazynowe powinny, zdaniem organów podatkowych, być zakwalifikowane jako przychód podatkowy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Jak podkreślają organy podatkowe, nadwyżki magazynowe należy uznać za towary otrzymane nieodpłatnie.
Na mocy art. 12 ust. 5 ustawy o CIT wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta