Nieodpłatne poręczenie to też przychód
Przygotowując roczne rozliczenie CIT, należy pamiętać o wykazaniu w nim przychodu z tytułu nieodpłatnie otrzymanych gwarancji lub poręczeń
Nierozpoznanie takiego przychodu – w świetle najnowszego orzecznictwa – wiąże się ze sporym ryzykiem podatkowym.
Zabezpieczenie dla powiązanej spółki
Bezpłatne poręczenia i gwarancje udzielane spółce przez jej udziałowca są dość często spotykane w praktyce.
Najczęściej podmiot powiązany udziela spółce gwarancji dotyczących wykonania różnorodnych zobowiązań finansowych (np. pożyczek bankowych, kredytów, ubezpieczenia, leasingu) lub zobowiązań handlowych (gwarancja prawidłowego wykonania umów, wypłacalności spółki).
Istota takiego zabezpieczenia polega na tym, że spółka zależna zobowiązuje się do pokrycia ewentualnych zobowiązań względem wierzycieli, w razie gdyby dłużnik tego zobowiązania nie wykonał.
Przy czym podmiot powiązany udzielający gwarancji lub poręczenia zazwyczaj nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług poręczenia czy gwarancji.
Nieodpłatne świadczenie
Otrzymanie takiego zabezpieczenia bez wynagrodzenia może skutkować dla spółki obowiązkiem wykazania przychodu z tytułu nieodpłatnie otrzymanego świadczenia. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta