Bez reprywatyzacji rekompensaty nie będzie
Nie ma przepisów dających podstawę do żądania odszkodowań za kamienice utracone na podstawie dekretu o gruntach warszawskich
Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2010 r. potwierdził, że jedyna droga do uzyskania rekompensaty to uzyskanie decyzji stwierdzającej, że orzeczenie administracyjne odmawiające dawnym właścicielom przyznania prawa własności czasowej do gruntu było sprzeczne z tym dekretem.
We wskazanym wyroku chodzi o kamienicę na stołecznym Grochowie przy ul. Międzyborskiej, liczącą 38 mieszkań. Małżonkowie Cz. utracili jej własność w wyniku dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r. Dał on jednocześnie byłym właścicielom prawo ubiegania się o przyznanie własności czasowej do gruntu (własność czasowa przekształciła się potem w użytkowanie wieczyste).
Wniosek należało złożyć w ciągu sześciu miesięcy od objęcia nieruchomości w posiadanie przez gminę. Pozytywne załatwienie wniosku oznaczało, że dawny właściciel uzyskiwał prawo do gruntu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta