Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orły i liście klonowe

11 marca 2010 | Moje Pieniądze | Piotr Cegłowski
źródło: Rzeczpospolita

Na monetach trudno jest stracić pod warunkiem, że podczas wahań koniunktury nie wpadnie się w panikę i nie zacznie nerwowo sprzedawać - mówi Filip Fertner, prezes portalu numizmatycznego emonety.pl

Rz: Efektem ubocznym kryzysu jest wzrost zainteresowania złotem, a co za tym idzie monetami bulionowymi.

Filip Fertner: Rzeczywiście, jeszcze do niedawna wśród inwestorów dominował pogląd, że monety to sprawa hobbystów. Tymczasem twardo stąpający po ziemi doradcy od lat powtarzali, że 5 – 15 proc. portfela należy lokować w dobra trwałe. Kryzys potwierdził, że to najlepsze rozwiązanie.

A co pan rekomenduje?

Jestem zwolennikiem monet bulionowych, choć nasz portal oferuje również sztabki złota. Wprawdzie nakłady monet inwestycyjnych są duże, ale jednak ściśle określone. Za produkcję odpowiadają państwowe mennice. Monety mają określony nominał, co oznacza, że są prawnymi środkami płatniczymi. Kolejne atuty to: łatwość przechowywania i obrotu, możliwość bezproblemowej wymiany na gotówkę chyba w każdym zakątku kuli ziemskiej.

Najpopularniejsze monety?

Od lat niepodważalnymi liderami są: krugerrand z RPA, amerykański orzeł, kanadyjskie liście klonowe i austriacka wiedeńska filharmonia. Są też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8570

Spis treści
Zamów abonament