Gdy nie ma umowy, ryczałtu nie da się stosować
Jestem sędzią piłki nożnej. Kluby sportowe wypłacają mi ekwiwalenty. Nie wiąże mnie z nimi umowa o pracę ani żadna umowa cywilnoprawna. Należności dostaję na podstawie składanego za każdym razem rachunku. Zastanawiam się, czy jeśli nie przekraczają one 200 zł, powinienem je opodatkować ryczałtem na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT, czy też doliczyć do innych przychodów i opodatkować według skali?
Wypłacane przez kluby sportowe ekwiwalenty nie mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem wynikającym z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT, a to dlatego, że z klubami tymi nie wiąże czytelnika żadna umowa.
Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma miejsce, gdy umowa lub umowy zawarte są z osobą niebędącą pracownikiem płatnika, suma należności określona w umowie lub umowach z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika 200 zł, wysokość należności za miesiąc musi wynikać z umowy (umów).
Czytelnik otrzymuje ekwiwalenty na podstawie przedkładanych rachunków. Powinien zatem wykazać otrzymane ekwiwalenty w zeznaniu rocznym (po zakończeniu roku podatkowego).
Prawidłowość takiego sposobu rozliczenia potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lutego 2010 r. (IPPB4/415-767/09-2/SP).
Podstawa prawna:
– ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).