Jak przyporządkować koszty do właściwego roku podatkowego
Ponoszenie kosztów na przełomie lat może rodzić trudność z ich przypisaniem do właściwego roku podatkowego. W tym celu niezbędne jest odróżnienie kosztów bezpośrednich od pośrednich
Beata SzumnyJadwiga KamionkaAgnieszka Woźniak
Podstawą zaliczenia wydatków do danej grupy kosztów jest istnienie bezpośredniego związku z przychodami bądź jego brak.
Koszty dające się przypisać do konkretnych przychodów, a więc mające bezpośredni udział w powstawaniu przychodów danego okresu, uznawane są za koszty bezpośrednie.
Pozostałe koszty, które nie wykazują bezpośredniego związku z przychodami, to koszty pośrednie.
Koszty bezpośrednie
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami danego roku a poniesione w latach poprzedzających dany rok podatkowy oraz w tym roku podatkowym są potrącane w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
PrzykładJeżeli podatnik poniósł koszt zakupu materiałów do budowy budynku w latach 2007 i 2008 a budynek sprzedał w 2009 r., wówczas koszt zakupu materiałów powinien zostać potrącony w 2009 r., czyli w roku sprzedaży i osiągnięcia przychodów.
Alokacja kosztów bezpośrednich poniesionych po roku, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody, jest uzależniona od momentu ich poniesienia.
Datą graniczną, która decyduje o przypisaniu kosztu bezpośredniego do właściwego roku podatkowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta