Zarządzanie kapitałem bez podatku
Umowa cash poolingu nie jest obciążona podatkiem. Nie mieści się bowiem w zamkniętym katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Potwierdzają to wyjaśnienia Krajowej Informacji Podatkowej zamieszczone w ostatnim numerze Biuletynu Skarbowego Ministerstwa Finansów.
Cash pooling to umowa o zarządzanie płynnością finansową grupy kapitałowej. Pieniądze poszczególnych spółek są koncentrowane na wspólnym rachunku, a nadwyżki wykazywane przez jedną firmę są kompensowane z niedoborami innych. Finansami zarządza tzw. pool leader.
To rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty finansowania zewnętrznego działalności spółek. Kolejną korzyścią jest to, że umowa cash poolingu nie jest opodatkowana PCC. Nie można jej uznać za klasyczną umowę pożyczki, ponieważ uczestnik posiadający nadwyżki finansowe nie wie, czy zostaną one wykorzystane, przez kogo i w jakiej wysokości. Nie jest więc skonkretyzowana druga strona transakcji i jej przedmiot.
Reasumując, nie można utożsamiać finansowania, które występuje w umowie cash poolingu z udzieleniem pożyczki. Nie jest to też żadna z czynności wymienionych w ustawie o PCC.