Dieta zależy od tego, do jakiego kraju wysyłamy pracownika
Wyjazd zatrudnionego w delegację to dla szefa konieczność zwrotu wydatków. Jeśli podróż odbywa się poza granice kraju, wypłacana jest m.in. dieta. Jej wysokość nie jest zawsze taka sama
Zgodnie z art. 775 § 1 k.p. pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Stawki z rozporządzenia
Zasady ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu zagranicznej delegacji określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. nr 1991 ze zm.).
A co z pracownikami zatrudnionymi u innych pracodawców? W przypadku ich oddelegowania w zagraniczną podróż służbową to układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania albo sama umowa o pracę określa warunki i wysokość przysługujących im należności.
Swoboda tych pracodawców w kształtowaniu należności przysługujących pracownikom
z tytułu zagranicznej podróży służbowej, ograniczona została jedynie w zakresie dotyczącym wysokości diet, które nie mogą być niższe od przewidzianych dla pracowników państwowych lub samorządowych jednostek budżetowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta