Ile godzin na stanowisku, tyle odpoczynku
Grafik nie może przewidywać, że dwa dni z rzędu zatrudniony będzie pracował od 6 do 22. Bo w ten sposób nie ma zagwarantowanego wystarczającego czasu na regenerację sił
Według grafiku pracownik pracuje: jednego dnia od 6 do 22, następnego tak samo, a kolejnego od 22 do 6. Pracując dwa dni z rzędu na zmianę dzienną ma więc jedynie osiem godzin odpoczynku dobowego. Czy taki grafik jest prawidłowy? – pyta czytelnik .
Niedopuszczalne jest stworzenie harmonogramu czasu pracy, zgodnie z którym pracownik wykonuje swoje obowiązki dwa dni z rzędu na zmianie dziennej trwającej od godziny 6 do 22. Praca w wymiarze 16 godzin rodzi bowiem konieczność zapewnienia co najmniej 16-godzinnego odpoczynku.
Nie ma natomiast prawnych przeciwwskazań, aby po takiej zmianie pracownik przyszedł następnego dnia na zmianę nocną trwającą od 22 do 6. Taki porządek pracy zagwarantuje bowiem pracownikowi po
16-godzinnej pracy 16-godzinny odpoczynek. Podobnie nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta